Na forach internetowych związanych z tematyką kolarstwa dość często pojawiają się wątki dotyczące wybierania poszczególnych elementów stroju sportowego. Każdy – nawet amator – chce przecież jeździć w takich ubraniach, które będą jedynie ułatwiać aktywność, a nie ją utrudniać. W jakimś stopniu nawet spodenki rowerowe zadecydują o komforcie i wygodnie kolarza, a także i jego wynikach sportowych oraz różnego rodzaju osiągnięciach. Zamiast więc od razu inwestować w często nie aż tak niezbędne akcesoria dla rowerzystów, lepiej włożyć pieniądze w jakościowe ubranie. Przeważnie zresztą każdy, kto planuje jeździć nieco częściej na rowerze, kupuje takie sportowe spodenki w pierwszej kolejności.

Szorty nie są zresztą jakoś szczególnie drogim produktem i dlatego przeciętny początkujący kolarz śmiało będzie mógł pozwolić sobie od razu na ich zakup . O ile osobom początkującym może być ciężko zainwestować w bardziej profesjonalny rower, tak na spodenki zawsze znajdą pieniądze, ponieważ cena nawet tych specjalistycznych nie powinna przekroczyć dwustu złotych, a czasem i stu złotych (zwłaszcza gdy korzysta się z promocji i różnych rabatów czy zniżek). No i łatwo można je też dostać. Obecnie większość osób zamawia je po prostu przez Internet, bo tam otrzymują największy ich wybór. Czym jednak rzeczywiście powinny się charakteryzować idealne szorty rowerowe? Jakimi cechami będą się odznaczać najlepsze i najbardziej profesjonalne modele?

Dobre spodenki rowerowe z całą pewnością muszą mieć szelki. To absolutny must have, o którym niestety wiele osób zapomina. Amatorom wydaje się, że szelki pogarszają wygląd szortów, dlatego często naumyślnie z nich rezygnują, a później oczywiście tylko tego żałują. Strój sportowy nie ma wyglądać. Oczywiście dobrze by było, gdyby jakoś się prezentował, ale jednak znacznie ważniejsza od jego prezencji jest jego jakość i zdolność do zapewniania kolarzowi wygody. Spodenki na rower z szelkami zawsze okażą się najwygodniejszą wersją tego elementu stroju.

Warto też spojrzeć na różne akcesoria dla rowerzystów, będące uzupełnieniem dla standardowych spodenek. Sprawdzić chociażby to, w jaką wkładkę zostały one wyposażone, czyli jaki ma kształt ta wkładka i z czego ją wykonano. Materiał samych spodenek też ma oczywiście znaczenie. Powinien przede wszystkim oddychać, aby skóra nie mogła się w nim nadmiernie przepocić. Ostatnio też w odzieży sportowej coraz częściej wykorzystuje się technologię bezszwową. Dzięki niej nowoczesne spodenki na rower nie mają żadnych szwów, które przy dłuższych i intensywniejszych przejażdżkach mogłyby okazać się zbyt mocno odczuwalne.